Choď na obsah Choď na menu
 


6. Exotické zvieratko zvané Black Belt

Sám som Black Belt a cítim sa naozaj ako exotické zvieratko – nikto nevie ako to chovať a čím to vlastne kŕmiť. Dôkazy z môjho profesného života to potvrdzujú. Keď som napríklad poslal svoj životopis a uchádzal som sa o nejaké manažérske miesto, klasický HR-isti boli po preštudovaní môjho profesného profilu v rozpakoch – nevedeli kam ma majú zaradiť. Preto ma buď zaradili medzi ostatných analytikov s poznámkou „nevyprofilovaný“ alebo ma radšej nezaradili nikam a odoslali odpoveď, že „do ďalšieho kola postúpili iní kandidáti“ – len pre istotu.

Aby ste pochopili, ako je Black Belt vyškolený a ako rozmýšľa, musíte najprv pochopiť „rozmýšľanie“ samotnej metodiky SIX SIGMA, z ktorej tento pojem pochádza. Keby som mal pár vetami zhrnúť históriu (tú sa dočítate aj inde na webe), vznikla v Japonsku vo výrobnej oblasti a dopomohla k výraznému priemyselnému rozvoju tejto krajiny (elektronika, automobilový priemysel). Potom ju „poctivo šlohli“ amíci a nejak sa im ju podarilo transformovať aj do finančnej oblasti. Dlho ale mali problém s uplatnením aj samotnej filozofie „bezchybnej výroby“ čo interpretuje aj prastarý vtip, ktorý rád používam na svojich školeniach:

 Američania objednávali nejaké výrobky z Japonska a aby demonštrovali svoje prísne normy kvality povedali: „Maximálne 4 výrobky z 1.000 môžu byť vadné!“. Japonci chvíľku nechápavo na seba pozerali, ale „náš zákazník náš pán“, povedali „OK“ a s tým sa rozišli. Za 4 týždne prišla do Ameriky zásielka – jedna veľká a jedna malá krabica. Keď otvorili tú veľkú – bolo tam objednaných tisíc výrobkov. V tej malej boli ešte 4 ďalšie navyše spolu s listom: „Nechápeme síce prečo ste chceli tie 4 vadné výrobky ale užite si ich v zdraví“.

Ak to z tohoto vtipu nie je ešte celkom jasné, vysvetlím polopatisticky: Black Belt je „naprogramovaný“ na hľadanie najracionálnejšieho riešenia spomedzi všetkých tak, aby zaistil bezchybný a priamočiary chod čohokoľvek. Všetky ponúkané cesty podrobuje neustále analýze a pýta sa „Prečo?“. U tých skúsenejších sa už vyvinul akýsi šiesty zmysel (získava sa praxou nie u babky bylinkárky) a dokážu hneď odhadnúť dopady niektorých „tiežnápadov“.

Preto je nutné dobre si rozmyslieť, či takéto zvieratko chcete chovať! Ak potrebujete analytika a radcu v jednej osobe lebo si nie ste istý ktorá cesta je najoptimálnejšia, prípadne sa chcete vyhnúť pri rozhodovaní chybám, ktoré sa už stali niekde inde a potrebujete niekoho, komu by ste aj dôverovali  – kúpte si Black Belta a preukáže vám neoceniteľné služby.

Ak ale budete od neho chcieť aby iba čo najlepšie vykonal/zorganizoval to čo mu prikážete a nedovolíte mu do toho aktívne zasiahnuť, ak mu nedôverujete, ak chcete len niekoho na nadšené plnenie vašich politických zámerov, niekoho kto zoberie do rúk vlajku a snadšeným výkrikom „Hurá!“ bude za sebou strhávať ľudí – nekupujte ho, lebo vás budem musieť nahlásiť Slobode zvierat! Týmto počínaním totiž „svoje zvieratko“ psychicky zlomíte a zanedlho už bude len letargicky ležať a pozerať na vás veľkými smutnými očami spoza skla terária. Takže zásada: neberte ich do firmy kde vládnu politici a kariérni diplomati – lebo nastane boj, ktorý „nem dopadne dobre“. „Tí druhí“ si totiž väčšinou radcovstvo Black Belta mylne vysvetľujú ako pokus o zaujatie ich miesta „vo svorke“.

 Sám som to zažil, keď po jednom pokuse o upozornenie na rizikovosť istej aktivity prišiel za nami náš šéf a otcovsky povedal: „Od vás (Black Beltov) sa očakáva, že budete veriť tomu čo robíte a tým strhávať aj ostatných a viesť ich...“ Kam? Do priepasti alebo do slepej uličky? Tiež sa ma spýtali: „Ty neveríš, že TOTO bude fungovať?“ Úprimne som odpovedal: „Ale samozrejme že verím. Všetko nejak funguje. Keď chcete položiť dosku, stačia vám 3 oporné kamene a socializmus tiež fungoval, dokonca 40 rokov. Ale tie následky!“

Pochopili ste pointu? Black Belt nemôže viesť aktivity, ktoré mu po dôkladnom skúmaní vyšli ako nedostatočne účinné. Raz som spravil analýzu niekoľko desiatok súvisiacich procesov (trvala asi 3 mesiace) a potom, vedomí si nie príliš veľkej odbornosti prítomných manažérov, som spravil ako prezentáciu jednu jedinú stránku power pointu, kde som jednoducho vysvetlil každú z troch ciest a ich účinnosť na splnenie cieľa. Obrazne som ukázal smer. Zrazu sa obzerám – a nikde nikto. Obzriem sa za seba a vidím všetkých pochodovať úplne opačným smerom a na čele najvyšši tam prítomný manažér – rozhodli sa ísť „cestou najmenšieho odporu“. Od svojho šéfa som dostal príkaz „Predbehli ich a postav sa ty na ich čelo – veď ich aby to dobre dopadlo!“. Odmietol som lebo som vedel ako to skončí. Po ďalších troch mesiacoch ich enormného úsilia sa rozhodli prezentovať svoje úspechy u člena predstavenstva a odo mňa chceli, aby som toto stretnutie zorganizoval. Tváril som sa ako mŕtvy chrobák, lebo som očakával, na rozdiel od nich, pohromu. Napriek tomu to zorganizovali. Po asi desiatich minútach ich monológu a chvály, čo všetko urobili, sa člen predstavenstva spýtal „No to je všetko fajn, ale kam sme sa vlastne pohli v súvislosti s úlohou, ktorú som vám zadal?“ Bum. A viete kto nakoniec vyzeral ako debil? Ukázali prstom na mňa, vraj som ich dobre neviedol – bol som pasívny. No bodaj by nie. Cestu, ktorou sa nakoniec vybrali som totiž vyčíslil ako cestu s 5% účinnosťou!

Ďalšou výhodou Black Beltov je, že sa dokážu účinne „množiť“. Táto výhoda nie je dostatočne docenená vo firmách, kde je predstava o procesnom manažmente taká, že stačí jedno oddelenie kde „to“ budeme chovať a nech nám „to“ nezamorí celú firmu. Ak chce naozaj niekto zaviesť plošne procesné riadenie, potrebuje vybudovať „pozdĺž“ svojej bežnej organizačnej štruktúry aj štruktúru skúsených procesných analytikov. A keďže jednou z úloh Black Belta je aj školiť a koučovať, oni vám toto vybudovať pomôžu. Tak sa vám podarí „naštepiť“ novú formu riadenia v celej firme.

Je tu ešte jedna maličkosť, ktorú som spomínal v predchádzajúcej kapitole a na ktorú nesmiete zabúdať. Môžete ich použiť ako manažérov takmer v ktoromkoľvek výkonnom procese, kde potrebujete „spraviť poriadok“ s nákladmi a nadbytočnými činnosťami nepridávajúcimi hodnotu – tzv. NVA aktivitami (non value added). Týmto spôsobom ešte znásobite prerod vašej firmy z „klasického“ riadenia na procesné. A vaša firma už prestane vyvýjať aktivity, ktoré sa podobajú na rev motora ferrari – keď v ňom sedíte, stúpate na pedál a vychutnávate si obrovskú aktivitu, ale zabudli ste zaradiť rýchlosť.

 

Späť na predchádzajúcu kapitolu                                           Pokračovať na ďalšiu kapitolu

Späť na Obsah (začiatok Procesného riadenia)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.